Bory Tucholskie – Idealne miejsce dla wędkarzy i grzybiarzy

wędkowanieBory Tucholskie to jeden z dwóch największych kompleksów leśnych w Polsce. Na pierwszym miejscu znajduje się Puszcza Białowieska. Swoim obszarem obejmują one Równinę Tucholską oraz południową część Pojezierza Kaszubskiego. Jest to miejsce niezwykle urokliwe, ściągające coraz większą liczbę turystów – także tych weekendowych. Najlepiej czują się tu grzybiarze i wędkarze.

Wędkowanie w Borach Tucholskich? – czemu nie?!

Czy w Borach Tucholskich wędkarz będzie miał, co robić? Oczywiście, że tak. Otóż Na obszarze Borów Tucholskich nie brakuje również licznych akwenów wodnych, bardzo zróżnicowanych pod względem głębokości i rodzaju. Są to płytkie, jak i dość głębokie jeziora oraz rzeki nizinne i typowo górskie charakteryzujące się dużymi spadkami. Jednocześnie stanowią one bardzo ważny – bo podkreślający malowniczość Borów – element krajobrazowy tego kompleksu. To zróżnicowanie stwarza wprost wymarzone warunki dla wędkarzy. Uprawianiu wędkarstwa sprzyja również sama lokalizacja Borów Tucholskich nad rzekami Brdą i Wdą. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc łowić w tych rejonach, potrzebne są specjalne zezwolenia na połów ryb. Można je otrzymać w punktach Polskiego Związku Wędkarskiego. Mieszczą się one m.in. w Tucholi, a także w wielu pobliskich miejscowościach jak: Gostycyn, Śliwice czy Cekcyn. Wędkarze mogą tutaj złowić takie okazy jak lin czy szczupak. grzyby

Grzybem Puszcza Tucholska stoi

Bory Tucholskie to nie lada gratka dla miłośników grzybów. Gęste lasy i ogromne przestrzenie, stwarzają doskonałe – wręcz idealne warunki pod uprawianie tego hobby. Rok rocznie wraz z nastaniem jesieni, puszcza tucholska odwiedzana jest przez setki grzybiarzy. Przybywają tam całymi rodzinami. Niezwykle rzadko zdarza się tak, że grzybobranie kończy się fiaskiem. Nie pozwalają na to wyjątkowo atrakcyjne dla grzybów warunki. Grzyby, jakie można tu spotkać to m.in.: maślaki, borowiki, gołąbki, mleczaje, smardze, opieńki i wiele wiele innych. Zbieranie grzybów w puszczy tucholskiej, ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Otóż taki spacer po lesie obfituje w liczne walory zdrowotne. Przede wszystkim można w ten sposób poreperować swoją kondycję. Po drugie wyrobić dotlenić płuca i „naładować się” pozytywną energią. Z kolei przywiezione zbiory, po starannym wysuszeniu rozprowadzają po domu niezwykle przyjemny aromat. To z kolei może nas wprowadzić w niezwykle dobry nastrój.

Dodaj komentarz