Koronowo i okolice – najciekawsze pomniki

bydgoszczTurystyka aktywna, na którą składają się między innymi wycieczki piesze oraz jednodniowe wycieczki fakultatywne po okolicy, to jedno z głównych źródeł utrzymania ziemi koronowskiej. Warto je uwzględnić organizując swój wakacyjny pobyt w Koronowie. Tym bardziej, że lista interesujących pomników wcale nie jest taka krótka.

Pan Twardowski z … Bydgoszczy

Jednym z ciekawszych pomników Koronowa i okolic jest … ruchoma rzeźba Pana Twardowskiego. Postać Czarnoksiężnika z cyrografem w dłoni, ukazuje się dwukrotnie (o godzinie 13:13 oraz 21:13) w oknie jednej z kamienic na Starym Rynku. Jego „przybycie” jest uświetnione pokazem typu Światło i Dźwięk. Pas Twardowski kłania się przybyłym i ich pozdrawia. W tle słychać muzykę. Pojawiają się też specjalne efekty: błysk i dym.

Balansująca rzeźba nad Brdą

Kolejny interesującym obiektem jest rzeźba mężczyzny przechodzącego po linie rozwieszonej nad rzeką Brdą. Jest to rzeźba plenerowa, statyczna. Jej odsłonięcie miało miejsce 1 maja 2004 roku – w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wykonana rzeźba ma swoją „historię”. Nawiązuje ona do istniejącej rzeźby Łuczniczki: linoskoczek trzyma w jednej dłoni wystrzeloną przez nią strzałę…

Bydgoskie Gracje – troska „zaklęta” w kamień

W Bydgoszczy znajduje się też pomnik Trzech Gracji, któremu przypisuje się wręcz „magiczne” znaczenie. Otóż, według miejscowej legendy, są to … zaklęte w kamień trzy zatroskane o losy swoich rodzin kobiety. Rzeźba powstała, bowiem w czasach potężnego kryzysu, kiedy na półkach sklepowych było mało, co do jedzenia.

Toruński „szczęśliwy” pomnik

Będąc w Koronowie, warto też udać się do pobliskiego Torunia. Tam znajdziemy sympatyczny pomnik pieska Filusia, trzymającego w pyszczku melonik swojego właściciela profesora Filutka. Te dwie postacie były swego czasu specyficznym symbolem miasta. Byli to główni bohaterowie komiksów bydgoskiego czasopisma „Wprost”. Z czasem i tej rzeźbie przypisano „magiczną” moc. Według niektórych pociągnięcie pieska za ucho – ma zwiastować szczęście, dotknięcie ogona – miłość, a melonika – powodzenie w trudnych sprawach i egzaminach…

Serialowy Toruń

W Toruniu można również natrafić na… Kargula i Pawlaka. Dwie naturalnej wielkości postacie stanęły przy ul. Czerwona Droga tuż przed Cinema City. Ich postacie uchwycone zostały w momencie przyjazdu bohaterów w poszukiwaniu wnuczki Kargulowej.

Dodaj komentarz