Październikowy Hubertus

542532Nazwa Hubertus nawiązuje do corocznej imprezy myśliwych, leśników oraz koniarzy. Nazwa wzięła się od imienia ich patrona – św. Huberta – belgijskiego biskupa. Zobacz jak wyglądają obchody tego Święta i dlaczego warto w nich brać udział.

Według dawnych legend, w trakcie polowania Hubert spotkała jelenia z krzyżem między porożem. Zwierzę przemówiło do niego ludzkim głosem i wezwało do narzucenia szat kapłańskich. Na cześć tego wydarzenia, w całej Polsce organizowane są specjalne uroczystości. Ich głównym elementem jest „gonitwa za lisem” czyli za jeźdźcem z przyczepioną do jego lewego ramienia lisiej kicie.  Pościg organizowany jest na wolnej przestrzeni i w takim miejscu, by każdy mógł go dowolnie obserwować. Gonitwa polega na dogonieniu jeźdźca oraz zerwaniu przyczepionej do jego ramienia kity. Zwycięzca otrzymuje tytuł „lisa” i w następnym roku, to on staje się „celem” gonitwy. Coraz częściej organizowane są dodatkowe zawody czyli gonitwa za lisem dla najmłodszych. Polega ona na znalezieniu ukrytej kity lub samego jeźdźca.

W obrębie obchodów Hubertusa odbywają się również: poranna masz święta oraz zbiorowe polowanie. Na koniec wszyscy uczestnicy zostają zaproszeni do wspólnej zabawy przy ognisku z kiełbaskami, bigosem i nalewką.  W trakcie ogniska można usłyszeć wiele barwnych opowieści. Hubertus ma też inny wymiar. Otóż, tego dnia myśliwi proszą św. Huberta o jego wstawiennictwo za nimi w trakcie polowań. W tym dniu zasłużeni myśliwi otrzymują także specjalne odznaczenia od kół łowieckich takie jak tytuł króla strzelców i króla pudlarzy oraz medale od Polskiego Związku Łowieckiego. W trakcie trwania imprezy myśliwi zakładają swoje najlepsze i najbardziej reprezentatywne stroje.

Coraz powszechniejszym stają się również obchody Hubertusa z udziałem zawodowych jeźdźców. Stąd też impreza rozpoczyna się już w październiku i trwa do końca listopada. W tym czasie można odwiedzać kolejne stadniny i obserwować organizowane przez nie biegi. Na uwagę zwracają wtedy pięknie przystrojone konie oraz jeźdźcy w eleganckich strojach.

Dodaj komentarz