Słynne zamki w okolicy

zamekZ racji na fakt, iż Koronowo znajduje się na bogatym pod względem turystycznym obszarze województwa kujawsko – pomorskiego, to można je potraktować, jako idealne miejsce do wycieczek fakultatywnych. Dzięki temu można poszerzyć znacznie swoje horyzonty i trafić na interesujące obiekty zabytkowe. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują – mniej lub lepiej zachowane – zamki niemi świadkowie niekiedy bardzo burzliwych dziejów danej okolicy. Poniżej przedstawiamy kilka z nich. Zaznaczamy, że są to propozycje głównie dla zmotoryzowanych z racji na odległości, jakie dzielą Koronowo od celu podróży.

Nowy Jasiniec – oddalony od Koronowa o ok. 9km (czas podróży ok. 10min)
W miejscowości tej zachowały się jedynie pozostałości po dawnym zamku. Są to 15metrowe mury.  Najprawdopodobniej był to zamek książąt pomorskich, który z czasem – w XIV wieku – został przekształcony w zamek krzyżacki w stylu gotyckim.

Toruń – oddalony od Koronowa o ok. 70km (czas podróży ok. 1h 22min)
Tutaj znajduje się najwcześniej wybudowany zamek krzyżacki na planie podkowy. Na jego obszarze odbywa się nie tylko zwiedzanie. Organizuje się tu również liczne festiwale i happeningi, a także mniejsze imprezy masowe i plenerowe. W samej fosie odbywają się dwa duże festiwale: Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt” oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs.

Chełmno – odległość od Koronowa ok. 50km (czas podróży ok. 45min)
W miejscowości tej znajdziemy dobrze zachowane fragmenty dawnego zamku krzyżackiego. Można tu zobaczyć między innymi dom konwentu oraz wieża mieszkalna o nazwie baszta Mestwina – na cześć więzionego tam syna księcia Świętopełka Mestwina. Fragmenty tych budowli znajdują się na terenie klasztoru. Można tam również znaleźć ruiny murów obronnych gotyckich.

Radzyń Chełmiński – odległość od Koronowa ok. 80km (czas podróży ok. 1h 19min)
W miejscowości zachowały się jedynie ruiny zamku krzyżackiego, mimo to wzbudzają one szacunek i podziw dla kunsztu architektonicznego. Wcześniej na tym obszarze znajdował się gród wojewody mazowieckiego Krystyna.  Na obecną chwilę można zobaczyć fragmenty zamku konwentualnego oraz murów podzamcza. Najlepiej zachowane i oddające charakter tej budowli elementy to skrzydło południowe z dwiema wieżyczkami. Na jedną z nich można wejść, by podziwiać z wysokości całą panoramę okolicy. Wśród ruin znajduje się również kaplica, piwnice z krzyżowym sklepieniem oraz trzy pokutne cele.

Malbork – oddalony od Koronowa o ok. 150km (czas podróży ok. 2h i 11min)
Jeden z najlepiej zachowanych, a jednocześnie najbardziej znany zamek krzyżacki znajduje się właśnie w Malborku. Nie bez powodu, gdyż to właśnie tu znajdowała się historyczna stolica Państwa Krzyżackiego i to właśnie tu została założona siedziba mistrzów krzyżackich.  Jest to jeden z najlepiej zachowanych w całości obraz gotyckiej architektury obronnej. Jego potęgę nie są w stanie oddać żadne słowa. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Jego zwiedzanie może zająć nam kilka godzin, ale będzie to z pewnością najlepiej wygospodarowany czas wakacyjny.

Dodaj komentarz